با شروع جام جهانی فوتبال 2022 قطر، حتما با هشت استادیومی که توسط معمارهای به نامی مانند زاها حدید و فنویک ایریبارن اسپانیایی طراحی شده بود آشنا شده اید. از آنجایی که دمای آب و هوا در این کشور بالا است، قطر ازسیستم های خنک کننده پایدار و دوستدار محیط زیست که از مواد بازیافتی تشکیل شده اند، استفاده می کند. شماری از این وسایل خنک کننده قابل حمل و جابه جایی هستند. همراه با AE به سراغ این استادیوم های زیبا و خارق العاده می رویم و بیشتر با سازه آنها آشنا می شویم.

جام جهانی فوتبال 2022

دوره بیست و دوم جام جهانی فوتبال 2022 که توسط FIFA برگزار می‌شود، احتمالاً یکی از بحث‌برانگیزترین دوره‌های تاریخی آن خواهد بود. این اولین بار است که این مسابقات در خاورمیانه، در کشوری عمدتا مسلمان برگزار می‌شود، که گفته می شود در این کشور حقوق بشر زیر سوال رفته است. جنجال فساد و خرید آرا برای تعیین میزبانی جام جهانی بر این کشور وارد است و بدتر از آن اتهاماتی در مورد شرایط کاری کارگران این سازمان مطرح شده است. برخلاف اینکه جشن های معمول در این کشور در ماه های خرداد و تیر است اما گرمای بالای منطقه (در تابستان به دمای 50 درجه می‌رسد) آن را مجبور به انتقال به ماه‌های نوامبر و دسامبر کرده است. با این حال، هیچ یک از این مشاجرات منجر به لغو مسابقات نشده است و تا به حال قطر هشت استادیوم فوتبال خود را برای یکی از پرطرفدارترین رویدادهای ورزشی در جهان آماده کرده است.

استادیوم لوسیل

استادیوم لوسیل جام جهانی فوتبال قطر 2022

این ورزشگاه در 15 کیلومتری شمال دوحه قرار دارد و ورزشگاه ستاره جام جهانی فوتبال 2022 است. ساختمان Foster+Partners با ظرفیت 80000 تماشاگر، بزرگترین محل برگزاری این جام جهانی است که فینال بزرگ در آن برگزار خواهد شد. پوشش آن مانند فانوس ترکیبی از نور و سایه می باشد و شکل بیضی آن بخشی از ظروف مشخصه عصر طلایی صنایع دستی اسلامی است. پایداری یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های آن است، زیرا به گونه‌ای طراحی شده است که به‌منظور سازگاری با شرایط آب و هوایی خیلی گرم ماه‌های تابستان، بسیار در مصرف انرژی کارآمد است.

اطراف آن را یک استخر بازتابی احاطه کرده است. بر روی آن، شش پل گذاشته شده است که راه دسترسی به استادیوم را فراهم می کند. اگر به اطراف نگاهی بیاندازید، یک پیاده رو بزرگ با ساختمان ها و یک هتل وجود دارد. قسمت های پارکینگ دارای سایبان هایی برای ایجاد مناطق سایه دار هستند و کلکتورهای خورشیدی را در خود جای داده اند که انرژی لازم را برای استادیوم و ساختمان های اطراف تولید می کنند.

استادیوم الجنوب

یکی دیگر از نمادین ترین استادیوم های جام جهانی فوتبال 2022 ورزشگاه الجنوب است که توسط معمار زاها حدید با همکاری AECOM ساخته شده است. این اولین بار بود که به صورت قایق ساخته شد. این شهر در الوکره در شرق قطر و در میان آب های خلیج فارس قرار دارد. دقیقاً سنت دریایی این شهر منبع الهام آن بوده است. شکل یک قایق سنتی منطقه را دوباره تفسیر می کند و مملو از ارجاعات انتزاعی به فرهنگ عرب است.

مانند استادیوم لوسیل، طراحی آن متناسب با نیازهای آب و هوایی محیط بوده است. این شامل یک سیستم خنک کننده نوآورانه است که با انرژی خورشیدی تغذیه می شود. 40000 صندلی دارد که نیمی از آن را می توان برچید تا پس از پایان جام جهانی به سایر مراکز ورزشی منتقل شود.

استادیوم 974

استادیوم 974 که توسط معمار اسپانیایی فنویک ایرابارن طراحی شده است، نام خود را مدیون 974 کانتینر حمل و نقل همراه با عناصر فولادی مدولار است که آن را تشکیل می دهند. 974 همچنین کد شماره گیری بین المللی قطر است. این بنا در پایتخت، دوحه واقع شده است و به طور کامل قابل جابجایی است. واضح است که ویژگی بندری شهر نیز مستقیماً بر طراحی آن تأثیر گذاشته است.

ایده این است که پس از استفاده از آن در جام جهانی فوتبال 2022، توسط بلوک‌ها برچیده شود و به شهر بعدی که میزبان رویداد است منتقل شود، بنابراین اثرات زیست‌محیطی و اقتصادی مکان جدید به حداقل می‌رسد. ظرفیت آن 40 هزار تماشاگر است و هفت بازی مرحله یک شانزدهم نهایی در آن برگزار می شود.

استادیوم بین المللی خلیفه

این استادیوم که به عنوان استادیوم ملی نیز شناخته می شود، تنها استادیومی است که از ابتدا برای جام جهانی فوتبال 2022 ساخته نشده است، زیرا تاریخ آن به سال 1976 برمی گردد. البته این استادیوم به طور گسترده ای بازسازی شده است. یک جایگاه جدید با 12000 صندلی بیشتر در این بنا گنجانده شده که در مجموع ظرفیت آن به 40000 صندلی برسد. نما بازسازی شده است و یک سیستم روشنایی LED جدید گنجانده شد. مسابقه ای که جایگاه سوم در آن تعیین می شود، علاوه بر هشت مسابقه دیگر، در اینجا برگزار می شود.

استادیوم الثومه

ساخت این استادیوم کاری از معمار قطری ابراهیم ام جیده، با همکاری فنویک ایریبارن است. در این مورد، طراحی او از “گاهفیا” الهام گرفته شده است، یک کلاه بافتنی سنتی که توسط مردان و پسران در سراسر عرب های خاورمیانه به عنوان نمادی از عزت و استقلال استفاده می شود. پیش بینی می شود پس از جام جهانی فوتبال 2022 به یک میدان با قابلیت انجام چندین ورزش از جمله یک مرکز آبی، یک بوتیک هتل و یک مسجد تبدیل شود و همچنین دو تیم محلی فوتبال از این امکانات استفاده کنند. جایزه بهترین معماری سال 2018 به این بنا اهدا شد.

استادیوم آل بیت

چادرهایی که در طول تاریخ توسط مردم عشایر قطر و منطقه خلیج فارس به نام «بیت الشعر» مورد استفاده قرار می گرفتند، شکل این ورزشگاه دیدنی را القا می کند. این کار دارالحندسه است که به این ترتیب با نگاهی به آینده هدفش ارج نهادن به گذشته و حال کشور است.

این شامل یک پارک بزرگ آل بیت است و ظرفیت 60000 نفر را دارد. این یکی از استادیوم هایی است که میزبان جام جهانی فوتبال 2022 خواهد بود. این ورزشگاه میزبان بازی افتتاحیه جام جهانی 2022، علاوه بر هشت بازی دیگر است.

استادیوم شهر آموزش

این استادیوم اثر دیگری از فنویک ایریبارن اسپانیایی، طراح داخلی و متخصصان بزرگ استادیوم‌های فوتبال می باشد. (استادیوم جدید والنسیا سی‌اف و RCD اسپانیول د کورنلا نیز از آن‌ها هستند). این در شهر آموزش مقر بنیاد قطر واقع شده است. دیدنی بودن آن در نما نهفته است که با الگوهای هندسی پیچیده ای که مانند الماس می درخشند، طراحی شده است که بسته به تابش اشعه های خورشید، تغییر رنگ می دهد. به همین دلیل با نام مستعار “الماس صحرا” نیز شناخته می شود.

این شامل مناطق ملاقات، میادین با مناطق سبز و محافظ برای خورشید است. ظرفیت فعلی آن 40 هزار تماشاگر است، اما پس از جام جهانی به 20 هزار نفر کاهش می یابد و سطح بالایی آن حذف می شود. این اولین مکانی برای جام جهانی بود که موفق به کسب رتبه پنج ستاره طراحی و ساخت از سیستم ارزیابی پایداری جهانی شد.

استادیوم احمد بن علی

ورزشگاه جدید احمد بن علی در شهر الریان جایگزین استادیوم قدیمی به همین نام که در همان محل بود، می شود. برای ساخت آن، استودیوی مهندسی و معماری رامبول از بسیاری از مواد تشکیل دهنده محوطه قدیمی استفاده مجدد کرد.

بیشتر بخوانید:

ورزشگاه جام جهانی 2022 طراحی شده توسط زاها حدید افتتاح شد

خانه های بازسازی شده توسط معماران

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط