بدون شک این مسئله یکی از فاکتورهای مهم در تمیزی و دیزاین هر خانه به حساب می آید. شما باید بدانید که چگونه از وسایل تزئینی خانه تان مراقبت و نگهداری کنید تا همواره یک دکوراسیون خوب و شیک داشته باشید. در واقع، اولین سوال واقعی که باید از خود بپرسید این است که “شما از چه نوع کاغذ دیواری استفاده کرده اید؟” زیرا هر کاغذ دیواری دارای مشخصه های متفاوتی است. به عبارت دیگر، در نگهداری و تمیز کردن کاغذ دیواری، باید بدانید که جنس آن از چیست. برای مثال کاغذ دیواری وینیل مانند کاغذ دیواری غیر بافتی تمیز نمی شود. در ادامه این مقاله از AEkala، اطلاعاتی را درباره شیوه تمیز کردن کاغذ دیواری ها در اختیارتان قرار می دهیم.

تمیز کردن انواع کاغذ دیواری


به طور کلی، گاهی نیاز است که کاغذ دیواری ها را تمیز کنیم تا رنگ و بوی تازه ای در فضای خانه یا محل کار خود ایجاد کنیم. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که هنگام تمیز کردن هر نوع کاغذ دیواری باید به جنس آن توجه کنیم. با توجه به اینکه نوع کاغذ دیواری قدیمی و جدید با هم تفاوت بسیاری دارد.

چگونه کاغذ دیواری غیر بافتی را تمیز کنیم


کاغذ دیواری مدرن نبافته کیفیت بالایی دارد و هم از نظر طرح و هم از نظر جنس، ثبات ابعادی عالی و کاربرد آسان‌تری نسبت به کاغذ دیواری‌های سنتی ایجاد می کند. آنها بدون پی وی سی اند و بنابراین قابل تنفس و زیست محیطی ترین انتخاب به حساب می آید. این نوع کاغذ دیواری ها برای اتاق خواب مناسب اند. اگر کاغذ دیواری نبافته را انتخاب کرده اید، باید به نگهداری آن توجه کنید. از آنجایی که در این نوع کاغذ دیواری پلاستیک به کار نرفته، سطح شان از نظر زیبایی شناختی و فنی ظریف‌تر است.

برای تمیز کردن این نوع کاغذ دیواری باید از ابزار مناسب استفاده شود. نکته اول این است که این نوع کاغذ دیواری قابل شست و شو نیست. می توانید کاغذ دیواری نبافته را با یک پارچه نرم، (ترجیحاً خیلی خیس نکنید)، تمیز کنید. لبه کاغذ، به‌ویژه اگر نوع موادی و دارای برجستگی‌هایی در بافت باشد، ممکن است به مرور زمان در معرض خطر بلند شدن و آسیب دیدن قرار گیرد. می توانید به فکر استفاده از یک جاروبرقی کوچک نیز باشید، قبل از استفاده اطمینان حاصل کنید که فرچه جارو برقی که قرار است به سطح دیوار بخورد تمیز است.

چگونه کاغذ دیواری وینیل را تمیز کنیم

اگر کاغذ دیواری وینیل را انتخاب کرده اید می توانید بدون مشکل اساسی سطح دیوار را تمیز کنید. این کاغذ دیواری دارای ساختار غیر بافتی به علاوه پی وی سی است و لایه وینیل سبک آن را در برابر برخورد و ضربه مقاوم کرده و مهمتر از همه قابل شستشو است. مناسب ترین نوع در دکوراسیون داخلی برای اتاق های نشیمن، راهروها و ورودی های بزرگ و یا دقیقا برای محیط های حرفه ای است.
بسیاری استفاده از محصولات صنعتی و مواد شوینده را برای تمیز کردن کاغذ دیواری قابل شستشو توصیه می کنند، اما یک پارچه نرم آغشته به آب گرم همیشه بهترین انتخاب است.
ما همیشه از اجزای شیمیایی موجود در محصولاتی که برای تمیز نگهداشتن سایر روکش‌های خانه استفاده می‌کنیم مطمئن نیستیم، به همین دلیل، و با توجه به اینکه کاغذدیواری‌های نسل جدید با جوهرهایی بر پایه آب چاپ می‌شوند، این نکته مهم است که ریسک نکنید زیرا ممکن است که تغییر رنگ دهند. کاغذ دیواری های چاپ شده با جوهرهای مبتنی بر آب گزینه های بهتری هستند زیرا فاقد حلال هستند و به شما امکان می دهند دکوراسیونی زیست محیطی (در صورت دارا بودن ساختار غیر بافتی) و چاپ بدون بو و همچنین کیفیت تصویر بهتر از نظر وضوح رنگ ها را داشته باشید.

چگونه کاغذ دیواری فایبرگلاس را تمیز کنیم


برای این نوع کاغذ دیواری می توانید از مواد شوینده استفاده کنید. اما در این کار زیاده روی نکنید. مطلقاً از محصولات ساینده ای که می توانند به سطح آسیب برسانند استفاده نکنید. در آخر، به یاد داشته باشید که زمانی که قصد دارید کاغذ دیواری را بشویید، این کار را با فشار و زور انجام ندهید تا خطر تغییر ظاهر بافت را نداشته باشید.

شیوه تمیز کردن کاغذ دیواری در حین نصب


پس از مقایسه مواد و پوشش های مختلف و در نتیجه روش های مختلف تمیز کردن کاغذ دیواری، بهتر است نکاتی را در مورد نصب کاغذ دیواری بدانید. در واقع اولین باری که ممکن است نیاز به تمیز کردن کاغذ دیواری داشته باشید در حین نصب خواهد بود. اجرا یک مرحله بسیار مهم برای موفقیت پروژه است، به همین دلیل معمولاً مداخله یک دکوراتور حرفه ای توصیه می شود. با یک مشاور کار بلد درباره کاغذ دیواری، تمام جزییات و متریال آن مشورت نمایید. در زمان نصب هر ورق ممکن است مقدار کمی چشب از لبه خارج شود، به همین دلیل لازم است بلافاصله بررسی شود و قبل از هر اقدامی، آن برگه از کاغذ دیواری را به سرعت تمیز نمایید.

بیشتر بخوانید:

کاغذ دیواری | بله یا خیر !

چگونه دیوارها را کاغذ دیواری کنیم

5/5 - (5 امتیاز)

مطالب مرتبط