انتخاب رنگ دیوارها در زمان نقاشی کردن خانه امری اساسی است زیرا شخصیت و سبک یک محیط به آن بستگی دارد.

برای انتخاب آگاهانه و صحیح، رنگ دیوارها باید با سایر عناصر موجود، مانند کف و مبلمان، هماهنگ باشد، همچنین با در نظر گرفتن عاملی که فقط در هر محیط خاص قابل بررسی است: یعنی نورپردازی.

در واقع، رنگ ها در مورد نور طبیعی یا مصنوعی، در محیط های با نور خوب یا کم نور نیز می توانند به طور قابل توجهی متفاوت باشند. برای این کار توصیه می شود یک نمونه رنگی کوچک در ابعاد 50 × 50 سانتی متر تهیه کنید و آن را در محیطی از خانه که قرار است نقاشی کنید بررسی نمایید.

نقاشی خانه

ساده ترین راه حل که تا چند سال پیش در زمان نقاشی خانه استفاده میشد، انتخاب یک رنگ خنثی بود که برای کل دیوارهای خانه استفاده میکردند. طیف گسترده ای از خاکستری ها و رنگ های لاکی به خوبی به این انتخاب کمک میکند، اما منجر به ایجاد محیط هایی تا حدودی نا‌خوشایند میشود.

استفاده از رنگ روشن، در صورت انتخاب نادرست، میتواند پس از مدت کوتاهی درک فضا یا سبک زیبایی شناسی را کاهش دهد. به همین دلیل، تمایل این است که لهجه را فقط روی یکی از دیوارهای اتاق یا قسمتی از آنها قرار دهیم تا با حفظ حس متانت، توجه را متمرکز کنیم.

دوست دارید بیشتر بدانید؟ همه چیز را در مورد تطبیق رنگ مبلمان بیابید!

یک نکته مرتبط: بیش از دو رنگ بسیار متفاوت را در داخل خانه وارد نکنید و سعی کنید تداومی بین اتاق ها ایجاد کنید.

رنگ های همیشه مد برای هر محیط خانه

رنگ ها می توانند بر روحیه ما تأثیر بگذارند و به همین دلیل می توان دستورالعمل هایی را برای هر محیطی دنبال کرد. بیا با هم ببینیمشون:

 

اتاق خواب

در اتاق خواب، سایه های پاستلی ترجیح داده می شود، به عنوان مثال صورتی پودری، یاسی، کرم و بژ که به گفته فنگ شویی، خواب را تقویت می کند.

دیوار اصلی بدون شک دیوار پشتی است (دیوار پشت تخت خواب) که به دلخواه با نقاشی یا کاغذ دیواری تاکید می شود. بهتر است از رنگ های خیلی روشن یا ویتامینه استفاده نکنید که می تواند خواب را مختل کند.

 

نشیمن

اتاق نشیمن فضایی است که بیشترین زمان را در آن می گذرانیم و همچنین محیط خوش نشینی است که در آن از مهمانان و دوستان پذیرایی می کنیم: به همین دلیل است که قلب تپنده خانه به حساب می آید.

انتخاب رنگ دیوارها امری اساسی است: در مورد سایر محیط ها باید با کفپوش، مبلمان خانه و سبک دکوراسیون هماهنگ باشد.

 

مطالعه بیشتر: رنگ دیوار اتاق نشیمن + 10 ایده مد روز برای سال 2022

نقاشی دیوارهای خانه

هیچ طیف رنگی ترجیح داده نمی‌شود، حتی اگر محیطی باشد که در آن از سایه‌های روشن‌تر مانند سبز آبی یا کاربنی یا قرمز آجری در تضاد با دیگر دیوارهای اتاق استفاده شود تا با رنگ‌های خنثی رنگ آمیزی شود.

از طرف دیگر، اگر می خواهید محیطی کلاسیک و شیک داشته باشید، از پودر ترکیب شده با دیگر دیوارهای خاکستری رنگ دست نکشید.

 

آشپزخانه

آشپزخانه محیطی است که خانواده در آن جمع می شوند و به همین دلیل رنگ ها شاداب و زنده هستند: سبز، نارنجی یا فیروزه ای، همیشه از انتخاب طیف های غیراشباع اطمینان حاصل کنید.

 

مطالعه بیشتر: انتخاب رنگ کابینت

حمام

در نهایت، حمام: اگرچه به دلیل پوشش های سنگی که امکان تنوع گسترده ای از بافت ها و تزیینات را فراهم می کند، همیشه مورد غفلت قرار گرفته است، در سال های اخیر گرایش در مبلمان حمام این است که تنها بخشی از دیوارها را بپوشانند که امکان انتخاب سایه های متضاد و متفاوت ظریف در محدوده با اثاثه یا لوازم داخلی (مانند کابینت روشویی) را فراهم می کند.

انتخاب رنگ های تیره یا سرد نیاز به نورپردازی عالی و تناوب با رنگ های روشن مانند سفید یا خاکستری روشن دارد.

ترکیب رنگ: نکات عملی برای اشتباه نکردن در نقاشی خانه

برای توسعه یک ترکیب رنگی، باید فکر کنیم که در داخل خانه نه تنها رنگ‌های نقطه‌ای برای تطبیق، بلکه بافت‌ها و متریال‌ها نیز وجود دارد. به همین دلیل اولین قانون هماهنگی رنگ دیوارها با کف است.

به عنوان مثال، اگر یک پارکت تیره یا یک کفپوش با رنگ روشن دارید، دیوارها باید رنگ روشن داشته باشند. از طرف دیگر، اگر کف با رنگ های خنثی یا چوب روشن است، می توانید رنگ های روشن را به عنوان رنگ دیوارها انتخاب کنید.

بر اساس تئوری دایره Itten (به تصویر زیر مراجعه کنید) می توان رنگ هایی را انتخاب کرد که در داخل دایره مخالف یکدیگر باشند و نه نزدیک به یکدیگر.

به طور کلی، 3 قانون اساسی را در زمان نقاشی خانه در نظر داشته باشید:

  • یک رنگ خنثی با رنگ های گرم و سرد به خوبی هماهنگ می شود.
  • انتخاب رنگ در همان سایه یک هارمونی رنگی ایجاد می کند.
  • اگر می‌خواهید محیط‌هایی با شخصیت قوی داشته باشید، دو رنگ مکمل را با هم ترکیب کنید و مطمئن شوید که آن‌ها را با شدت رنگی یکسان انتخاب کنید.

رنگ ها و درک محیط ها

گاهی اوقات استفاده از رنگ می تواند درک برخی از عیوب موجود در یک اتاق را نیز اصلاح کند. در اینجا رایج ترین نمونه ها و نحوه نقاشی کردن خانه آورده شده است.

به عنوان مثال، اگر اتاق خیلی بلند است، بهترین راه برای پایین آوردن ادراکی آن، نقاشی سقف به رنگ تیره در تضاد با دیوارها است. یا می توانید با نقاشی دیوارها در دو رنگ مختلف، به ایجاد یک روکش خاص ادامه دهید: انتهای پایین (با ارتفاع حدود 1 متر) به رنگ تیره و دومی روشن تر.

 

از طرف دیگر، اگر هدف بلند کردن اتاق باشد، لازم است سقف را به رنگ روشن‌تر از دیوارها رنگ کنید و یک نوار محیطی حدود 20 سانتی‌متری روی دیوارهای هم رنگ داشته باشید. شما همچنین می توانید با لبه بالایی دیوار بازی کنید: سطح لعابی باعث افزایش براقیت و در نتیجه احساس ارتفاع بیشتر می شود.

یک اتاق نقاشی شده با دیوارها و سقف های یک رنگ به طور ادراکی فضاها را باریک می کند، در حالی که دیوارهایی که در جلو با سقفی سبک چیده شده اند به باز شدن فضای اتاق کمک می کند و برای مثال در نقاشی راهرو اینگونه عمل میشود.

خانه خود را با نقاشی کردن خاص کنید!

استفاده عاقلانه از تمام اطلاعات جمع آوری شده در این مقاله به شما امکان می دهد در درک حجم ها دخالت کنید و به ایجاد فضای مناسب در داخل اتاق های خانه به واسطه نقاشی کردن خانه کمک می کند.

 

پیشنهاد میشود مقاله "12 ایده مد روز دکوراسیون داخلی" را مطالعه نمایید.

5/5 - (4 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *