هنگامی که تجهیزات نورپردازی به خوبی انتخاب می شوند، مرتبط و ثابت می شوند، بدون شک فضای یک اتاق، و همچنین درک آگاهانه و ناخودآگاه سطح آن را تغییر می دهند. از نظر دکوراسیون داخلی، برای نتیجه ای هماهنگ، کاربردی و شیک، منابع روشنایی نیز باید با رنگ ها، اندازه فضا، وجود نور طبیعی و وسایل دیگر هماهنگ باشند.

 

چگونه لامپ های مناسب را انتخاب کنیم؟

یکی از نقش‌های اصلی لامپ‌ها در طراحی داخلی، عملکرد آن است، بنابراین می‌توانند در عین ارائه نور جهت‌دار یا سراسری، خوب به نظر برسند. در واقع، جدا از جنبه زیبایی شناختی آنها، آنها باید روشن شوند، فضایی ایجاد کنند، به شما اجازه دهند در امنیت کامل حرکت کنید و همچنین باعث شوند که شما بخواهید در خانه باشید. در اینجا چند مورد مشخص وجود دارد:


آویزها و دیوارکوب به شما امکان می دهد یک نقطه کانونی ایجاد کنید. این دو دسته از لامپ ها مکان مناسب خود را در بالای جزیره آشپزخانه پیدا می کنند، تا آثار هنری را بر روی دیوار نورپردازی کنند یا در گوشه ای ثابت شوند تا گوشه ای دنج برای مطالعه ایجاد کنند.


چراغ‌های کف و چراغ‌های رومیزی نور طبیعی را تکمیل می‌کنند تا درک فضا را افزایش دهند. این وسایل برای نورپردازی خلق و خوی عالی هستند.
مکان‌های باریک و دشوار در تزئین، مانند راهروها، نیاز به چراغ‌هایی مانند دیوارکوب دارند که در امتداد دیوارها ردیف شوند.


از سوی دیگر، چراغ‌های آویز کوچک را می‌توان بالای سینک‌های آشپزخانه ثابت کرد، اما به عنوان چراغ خواب یا روشن کردن اتاق‌های کوچک مانند اتاق لباس‌شویی نیز عمل می‌کند. این منابع نور مشخصاً تعیین مناطق خاصی را امکان پذیر می کند.


در نهایت، لامپ هایی که نورپردازی آنان معطوف به نقطه نیست و نور پخشی دارند، برای تجهیز وسایل در اتاق هایی که از نور طبیعی برخوردار نیستند استفاده میشود.

مش درخشان، تمرینی ظریف اما ضروری

در عمل، درک فضا بسته به اینکه چقدر نور به طور موثر از دیوارها منعکس می شود، متفاوت است. به عنوان مثال، می تواند چراغ های دیواری از طیف سنتی باشد. با این حال، یک نورپردازی خوب باید سه لایه روشنایی داشته باشد.

سه لایه نورپردازی

متخصصان توضیح می دهند که نور کافی باید از سه لایه نور تشکیل شده باشد:

 

  1. روشنایی اصلی؛
  2. روشنایی وظیفه؛
  3. نورپردازی تاکیدی

1. روشنایی اصلی یا محیطی

همانطور که از نام آن پیداست، نور اصلی یا محیطی روشنایی کلی اتاق را فراهم می کند. برای مثال، با ترکیب چراغ‌های داخلی، نوری راحت و بدون تابش خیره کننده دریافت می‌کنید که به شما امکان می‌دهد بدون ناراحتی حرکت کنید و ببینید.


در اتاق هایی مانند حمام و دستشویی، نور محیطی به عنوان روشنایی وظیفه دو چندان دارد. برای این کار، بهتر است از لامپ آویز، چراغ سقفی، چراغ های دیواری، نورافکن های فرورفته یا خطی استفاده کنید.
به طور خلاصه، داشتن منبع اصلی روشنایی در تمام اتاق های خانه ضروری است.

 

2. روشنایی وظیفه

نورپردازی وظیفه‌ای یا همان نقطه ای بر روی یک منطقه خاص متمرکز است، جایی که نور بیشتر ضروری است، به عنوان مثال، برای خواندن، پخت و پز، تهیه غذا، انجام تکالیف، انجام حساب و غیره. چراغ کابینت، یک چراغ رومیزی یا چراغ مطالعه، یا حتی لامپ قابل تنظیم نور!

این نوع نورپردازی نباید باعث تابش خیره کننده یا ایجاد سایه های آزار دهنده شود و باید به اندازه کافی روشن باشد تا از خستگی چشم جلوگیری شود.

 

3. نورپردازی تاکیدی

نورپردازی تاکیدی در عین حال که مکمل دو لایه نور قبلی است، جذابیت زیبایی هم دارد. در زمینه دکوراسیون داخلی، نورپردازی تاکیدی می تواند توجه را به عناصری مانند قالب گیری، جزئیات معماری غیرمعمول، آثار هنری و غیره جلب کند.


برای ایفای نقش خود به زیباترین شکل، نورپردازی تاکیدی باید حداقل سه برابر بیشتر از نور عمومی نور را بر روی جسم مورد توجه پخش کند. برای به دست آوردن آن، نصب یک چراغ سیلندری، روی ریل یا دیوارکوب ضروری است.

انواع نورپردازی در خانه و دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی، نور و رنگ

لامپ ها همچنین می توانند درک رنگ یک اتاق یا سطح را تغییر دهند، اگر یک چراغ برجسته باشد. علاوه بر این، مشخص است که رنگ‌های تیره بر خلاف رنگ‌های روشن، اتاق را کوچک می‌کنند.


نورپردازی این امکان را فراهم می‌کند که فضاهای باریک شده توسط رنگ‌ها را با نرم‌کردن آن‌ها بزرگ‌تر کنید. برای دستیابی به چنین نتیجه ای، توصیه می شود نورهای جهت دار، مانند یک نقطه مسیر، یک چراغ سیلندری نصب شود، که درخشش آن، نرم و به سمت پایین هدایت می شود، به جای دیوارها، کف را روشن می کند.

 

کیفیت نور، یک موضوع ضروری است

به عنوان بخشی از یک پروژه دکوراسیون داخلی، ضروری است که بتوان روی یک تامین کننده با محصولات مناسب، طیف متنوعی از منابع نور مدرن، زیبا و بادوام حساب کرد. با انتخاب چراغ های داخلی مناسب، نتیجه به کمال می رسد، در حالی که امکان ایجاد یک محیط عالی برای هر کاربر را فراهم می کند.


امروزه، متخصصان طراحی داخلی نیز خوش شانس هستند که می توانند به فناوری های نورپردازی تکیه کنند که به طور مداوم در حال پیشرفت هستند به حدی که سالانه چند صد محصول در بازار ظاهر می شوند.


برای اینکه یک قدم جلوتر از رقابت باقی بمانند، طراحان باید از نمایشگاه های دکوراسیون بازدید کنند، در کارگاه ها شرکت کنند و محصولات نورپردازی جدید را عرضه کنند.


در نتیجه:

وسایل روشنایی چیزی بیش از عناصر مجزای یک پروژه طراحی داخلی هستند و باید با بیشترین دقت انتخاب شوند. با ادغام لامپ‌ها به صورت مدبرانه و با دید خوب بر روی نتیجه نهایی، به دلیل تأثیر فوق العاده ای که بر ادراک انسان دارند، امکان تعریف حال و هوای استفاده کنندگان از فضا را فراهم می کنند. علاوه بر این، با نشان دادن تخیل و جسارت، سهم آنها به ظرافت عمومی، مدرنیته و سبک دکوراسیون که به عنوان لوازم جانبی میپوشند گسترش می یابد.

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *