در طراحی داخلی یک راه آسان، مقرون به صرفه و سریع برای ایجاد دکوراسیون داخلی فضای نشیمن، خرید محصولات جدید از نوع منسوجات است. منسوجات عناصر جذابی هستند که می توانند تاثیر بسزایی در طراحی فضای داخلی ایفا نمایند. بسیاری از طراحان با استفاده از این منسوجات به فضا حس و روح جدیدی بخشیده و باعث ایجاد یک فضای گرم و دلنشین می شوند.

منسوجات مد روز بخش مهمی از طراحی داخلی خانه محسوب می شود. نوعی منسوجات است که مواد آن از الیاف طبیعی یا مصنوعی تشکیل شده و برای دیزاین خانه استفاده می شود. سبک ها شامل مدرن، سنتی و معاصر هستند. هر سبکی از دکوراسیون دارای طرح ها و ویژگی های متفاوتی است که در پارچه های مورد استفاده دیده می شود. برای ادامه این داستان شیرین با AEkala همراه می شویم.

انواع پارچه های شیک برای طراحی داخلی

منسوجات در طراحی داخلی

سبک های مختلفی از منسوجات شیک برای طراحی داخلی خانه وجود دارد. برخی از افراد ترجیح می دهند از یک سبک استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر دوست دارند سبک های مختلف را در طول سال با هم ترکیب کنند.

یک سبک محبوب، ظاهر بوهو است. این سبک از فرهنگ هیپی الهام گرفته شده است و رنگ های خاکی و پارچه های طبیعی را در کمد لباس شما گنجانده است. همچنین می‌توانید با استفاده از رنگ‌ها و چاپ‌های روشن در کمد لباس خود ظاهری مدرن‌تر را امتحان کنید.

هر سبکی که برای طراحی داخلی به دنبال آن هستید، حتماً پارچه ای متناسب با نیاز شما وجود خواهد داشت. مراقب چیزهای جدید در فروشگاه های دکوراسیون باشید و ترکیب های مختلف را آزمایش کنید تا ظاهر مناسب خود را پیدا کنید.

مدتی است که مسائلی در انتخاب پارچه مانند استفاده از مواد طبیعی و زیست تخریب پذیر در طراحی داخلی مطرح است. همچنین این حائز اهمیت است که آنها راحت تمیز شده و ضد باکتری باشند. امروزه پایداری در محصولات به طور کلی و در منسوجات بسیار مطرح به صورت ویژه حائز اهمیت است. توجه به انتخاب مواد طبیعی و زیست محیطی، فیبر کنف را نه تنها در پارچه ها برای پوشاندن خانه، بلکه در اشیاء تزئینی، لوازم جانبی مد و لباس بسیار مورد توجه قرار می دهد. یکی از عواملی که باعث استفاده از این ماده می شود، این است که علاوه بر مقاومت بسیار زیاد، نسبت به سایر عناصر طبیعی مانند پشم یا پنبه به آب کمتری برای تولید آن نیاز دارد.

با این حال، ما نمی توانیم هیچ یک از پارچه های دیگر را برای دیزاین داخلی رد کنیم، زیرا هر کدام مزایای خاص خود را دارند. در میان آن‌ها، همانطور که قبلاً اشاره کردیم، پشم و پنبه را داریم که به دلیل تنوع بافت، نوع پارچه و امکانات بسیار متنوع هستند. کتان و ابریشم، در خط مقدم پرده‌های سنتی و ظریف قرار دارند. در حالی که کنف و چرم همچنان جای خود را به عنوان جاودانه های این صنعت حفظ کرده اند. در راستای تلاش برای حفظ محیط زیست و استفاده مجدد از پارچه ها، روی استفده از پارچه های دوستدار محیط زیست تاکید زیادی شده است. هر ساله چندین تن زباله نساجی با اثرات زیست محیطی زیاد دور ریخته می شوند، اما با استفاده از پارچه های مناسب می توان علاوه بر ایجاد زیبایی به محیط زیست نیز کمک نمود. پارچه‌های مصنوعی با توجه به کاربردهایشان اهمیت دارند. برای مثال، این پارچه ها آنتی باکتریال، نسوز و یا حرارتی هستند.

رنگ و الگو منسوجات در طراحی داخلی

در مورد رنگ‌های منسوجات در طراحی داخلی، رنگ‌های طبیعی مانند شنی، بژ، خاکی، سفید و همچنین سایر رنگ‌های زنده‌تر مانند سبزها در کل طیف رنگی آن‌ها، نارنجی و بنفش نقش بسیار مهمی دارند. رنگ‌های ملایم‌تر در رنگ‌های پاستلی مانند آبی، هلویی، خاکستری و خاکی همواره طرفداران خاص خود را دارند. پارچه‌ها همان روند را به سمت پایداری دنبال می‌کنند، تکنیک‌های سنتی مانند بافتن دستی، دوخت متقاطع و غیره با قدرت دوباره متولد می‌شوند.

این الگوها در طیف بسیار گسترده ای ارائه می گردند. این الگوها از خنثی ترین آنها که صرفاً از طریق ترکیب پارچه تا الگوهای هندسی با رنگ های روشن تر، طرح های گیاهی و گلی که همیشه وجود دارند به دست می آیند.

سبک های مختلف منسوجات شیک در طراحی داخلی

سبک منسوجات در طراحی داخلی

سبک های مختلفی از منسوجات خانگی شیک وجود دارد. سبک ها ممکن است بسته به دوره زمانی و کشورهای محتلف متفاوت باشد. سبک های کلاسیک، معاصر و وینتیج وجود دارد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

سبک کلاسیک

این سبک در اروپا رایج است و اغلب در طراحی داخلی خانه‌هایی که قدیمی‌تر هستند دیده می‌شود. با طراحی های ساده و ظاهر محافظه کار مشخص می شود.

سبک معاصر

این سبک در کشور آمریکا بیشتر دیده می شود و اغلب در طراحی داخلی خانه هایی که جدیدتر هستند دیده می شود. با طراحی مدرن و ظاهری آوانگاردتر مشخص می شود.

سبک قدیمی

این سبک در ژاپن رایج است و اغلب در خانه های قدیمی دیده می شود. با طراحی های قدیمی و ظاهری قدیمی مشخص می شود.

انتخاب سبک مناسب برای منسوجات دکوراسیون خانه

انتخاب سبک مناسب منسوجات مد روز در دکوراسیون داخلی خانه می تواند چالش برانگیز باشد، اما یافتن چیزی که متناسب با شخصیت و خانه شما باشد بسیار مهم است. سبک های مختلفی از منسوجات خانگی مد روز وجود دارد، بنابراین مهم است که یکی را انتخاب کنید که مکمل دکوراسیون منزل شما باشد. در اینجا چند نکته برای انتخاب سبک مناسب آورده شده است:

  • اگر خانه ای مدرن دارید، در طراحی داخلی آن روی طرح های پارچه مدرن تمرکز کنید.
  • اگر خانه شما سنتی است، انتخاب خود را  برای طراحی داخلی آن روی طرح های پارچه سنتی ببندید.
  • اگر سبک التقاطی یا انتقالی دارید، سبک های مختلف طرح های پارچه را با هم ترکیب کنید.

در نهایت، از ریسک کردن نترسید! تا زمانی که آن را امتحان نکنید، هرگز نمی دانید که آیا چیزی خوب به نظر می رسد.

نحوه ترکیب پارچه ها در دکوراسیون

 

بسته به اتاقی که در مورد آن صحبت می کنیم، نساجی کم و بیش مرتبط خواهد بود.

اتاق خواب

اتاق خواب یکی از جاهایی است که بیشترین منسوجات در طراحی داخلی آن استفاده می شود. از خود ملافه گرفته تا پرده ها و قالیچه ها در اتاق خواب ها مورد استفاده قرار می گیرند. کوسن ها به فضا حجم می دهند یا حتی یک صندلی راحتی با روکش درست توجه ما را به نقطه مورد نظر معطوف می کند.

اتاق پذیرایی

یکی از قطعات اصلی در اتاق نشیمن، مبلمان است. عنصری که در آن پارچه نه تنها از نظر ظاهری بصری اهمیت دارد، بلکه بسته به کاربرد و دوام آن نیز حائز اهمیت است. خانه ای که بزرگسالان در آن زندگی می کنند با خانه ای که در آن بچه و حیوان خانگی زندگی می کند یکی نیست. البته فرش بسته به سایز آن یکی دیگر از منسوجات اصلی است که باید توسط طراح داخلی انتخاب شود. به همین ترتیب، پرده‌ها و کوسن‌ها و پتوی مبل‌ها صحنه را برای رسیدن به هماهنگی جامع تر کامل می نماید.

حمام و آشپزخانه

معمولا در محیط حمام و آشپزخانه منسوجات زیادی مورد استفاده قرار نمی گیرد. اما مجموعه ای از حوله ها، پرده حمام، کفپوش، حوله های آشپزخانه، گرمای لازم را برای صمیمت در این فضاها به ما می دهد.

طراحی داخلی دفاتر و فضاهای بازی

تنوع پارچه ها و چاپ ها به ما این امکان را می دهد که این فضاها را متمایز کنیم و آرامش را به دفاتر و فضاهای باز برگردانیم. یک حس گرم و خوب با وجود منسوجات بی نظیر و درست در محیط می تواند آرامش را به شما برگرداند.

سخن آخر

منسوجات نقش بسزایی در زیبایی و گرم شدن فضای یک خانه ایفا می کنند. علاوه بر بحث زیبایی، می توان از منسوجاتی استفاده نمود که دوستدار محیط زیست هستند و در کنار گرمایی که به خانه یا محل کار شما می بخشند، به محیط زیست نیز آسیب نمیزنند. امیدواریم که مطالب ما برایتان مفید بوده باشد.

بیشتر بخوانید:

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

1 نظر در “نقش منسوجات در طراحی داخلی

  1. بازتاب: سبک نوردیک: طراحی و دکوراسیون داخلی - فروشگاه دکوراسیون داخلی AE

نظرات بسته شده اند