اغلب سوالی که توسط کسانی که به شرکت معماری مراجعه می کنند این است: کار طراح داخلی از چیست؟ در واقع او کیست، چه می کند و چه مطالعاتی برای شروع به این حرفه نیاز است؟
در زیر به این سوالات و بسیاری دیگر از سوالات مرتبط با این حرفه جذاب پاسخ می دهم.

فهرست مطالب:
طراح داخلی

طراح داخلی کیست

چهره طراح داخلی قطعا جاری است، اما معنای آن چیست؟ او فردی حرفه ای است که به طراحی فضا و انتخاب و جانمایی اثاثیه و لوازم موجود در این فضاها می پردازد.
بیایید بگوییم که طراح داخلی یک طراح است که قادر است متنوع ترین فضاهای داخلی، در درجه اول فضاهای داخلی را راحت، زیبا و کاربردی و همچنین قابل استفاده بسازد. امروزه این شغل علاوه بر فضاهای نشیمن، به تجهیز و طراحی فضاهای تجاری، ادارات، هتل ها و همچنین ایجاد ست برای رویدادها، نمایشگاه ها و غیره نیز می پردازد.

کاری که یک طراح داخلی انجام می دهد

طراح داخلی مراقب بهینه سازی فضاها، هماهنگ کردن عناصر مبلمان، تغییر مکان های زندگی یا کار است.
اینها نقش های اساسی یک معمار داخلی یا طراح داخلی است.
به طور خاص، یک شخصیت حرفه‌ای است که با استفاده از یک شباهت، می‌توانیم او را «مدیر» بنامیم که تمام جنبه‌هایی را که بر نوسازی، بهبود یا ایجاد محیطی که برای اهداف حرفه‌ای یا مسکن در نظر گرفته شده است، سازماندهی، نظارت و تکمیل می‌کند.
به لطف مهارت های فنی و همچنین خلاقانه، یک طراح داخلی می تواند شما را در انتخاب راه حل هایی راهنمایی کند که می تواند فضا را از نظر کاربردی، روشنایی یا تطبیق پذیری بهبود بخشد.

به عنوان مثال، ممکن است مجبور شده باشید دو فضای مجزا از یک محیط واحد ایجاد کنید یا برعکس.
طراح داخلی در چنین شرایطی حرفه ای و کامل است، مناسب ترین چهره ای است که می تواند در جستجوی ابزارهای فنی برای بهبود کیفیت زندگی، حتی در مورد چگونگی استفاده از مواد و نحوه انجام خلاقانه، به شما توصیه و راهنمایی کند. نقاط نور را قرار دهید یا به سادگی از کدام پالت رنگ یا سبک دکوراسیون استفاده کنید تا محیطی عالی در هماهنگی کامل با عناصر موجود و بالاتر از همه با کسانی که در آنجا زندگی می کنند ایجاد کنید.

متخصص سازماندهی فضاها و دکوراسیون داخلی

یک طراح داخلی، برای این که چنین باشد، باید دوره های مطالعاتی مفیدی را برای یادگیری، از نظر فنی، فضای معماری، پرسپکتیو و دکوراسیون داخلی دنبال کرده باشد.
اگرچه در ایران مدرک شناخته شده ای نیست، دوره ها و عناوینی برای کسانی که می خواهند این حرفه را انجام دهند، وجود دارد، مانند "معماری داخلی" ، "طراحی داخلی" و...

به هر حال، یک طراح داخلی یک فروشنده، یک طراح یا یک دکوراتور نیست، بلکه یک چهره کاملاً آماده در همه این چیزها است، کسی که می داند آخرین روندها در مبلمان و دکوراسیون خانه چیست و قادر به دیدن هر نوع جدید آن است. عناصر موجود در یک فضا حتی قبل از خرید و بیش از همه می داند که چگونه جنبه های فنی را با جنبه های زیبایی شناختی، موارد موجود را با آنهایی که آورده شده، با هم ترکیب کند.

طراحی و ساخت داخلی

زمانی که به یک متخصص برای تجهیز محیط‌های جدید یا بازسازی محیط‌هایی که قبلاً در آن زندگی می‌کنیم یا می‌خواهید ایده‌ها و خواسته‌های خانه خود را با مراقبت از طراحی داخلی آن به واقعیت‌های ملموس تبدیل کنید، یک طراح داخلی راهنمای کاملی است. در واقع طراح داخلی علاوه بر آگاهی از چگونگی تبدیل نیازها و درخواست های کاربران نهایی به واقعیت های عملی، قادر است بهترین راه حل را برای محیط مورد نظر پیشنهاد دهد.

به عنوان مثال، آنچه که ممکن است در یک پروژه گم شود، می تواند الهام یا درک فنی و عملی یک مداخله باشد. به همین دلیل است که یک حرفه‌ای که در طراحی و دکوراسیون داخلی کار می‌کند، این عناصر گمشده را از طریق راه‌حل‌ها و «پیش‌نمایش‌های» گرافیکی، معمولاً با رندر و تصاویر سه‌بعدی از طراحی سه بعدی دکوراسیون خانه می‌دهد. در این زمینه می توان عناصر زیبایی شناختی و تکنولوژیکی را به پروژه خانه اضافه کرد که می تواند ظاهر و بالاتر از همه پتانسیل محیط را بهبود بخشد.

در واقع، از طریق مشاوره یک متخصص پیشرفته، نه تنها می‌توانید نظر یک متخصص را دریافت کنید، بلکه بهترین توصیه را از نظر پایداری محیطی در شرایط روزمره که اغلب آنها را دست کم می‌گیریم، مانند روشنایی، گرمایش یا انرژی های تجدید پذیر را بدست آورید.

یک طراح داخلی بیش از هر چیز کسی است که می تواند پتانسیل فضاهای شما را در یک چشم انداز جدید و شگفت انگیز به شما نشان دهد.

5 قانون طلایی طراحان داخلی

موضوعات کار و پروژه طراح داخلی حرفه ای چیست، آیا اصولی وجود دارد که نمی توان در یک طراحی داخلی خوب از دست داد؟ قطعا.
قبل از هر چیز خوب است بگوییم که برای انجام پروژه های موردی همیشه خوب است که به نیازهای مشتری به بهترین شکل ممکن پاسخ داده شود و به دنبال راه حل های کاربردی باشید که فضاها را قابل استفاده، زیبا، دلپذیر می کند. این حتی فراتر از انتظارات خود مشتری است. ما می‌توانیم همه اینها را در پنج قانون طلایی یک طراح داخلی عالی که در زیر با جزئیات بیشتر توضیح داده شده است، قرار دهیم.

 1. درک و تفسیر نیازهای مشتری به بهترین شکل ممکن، در آغوش گرفتن و تسهیل عادات او و در نتیجه ایجاد فضاهای راحت و دلپذیر که بتواند نیازهای زندگی او را به بهترین شکل برآورده کند.
 2. قابل استفاده كردن فضاها با تقسيم دقيق مناطق كاربردي، ايجاد فضاهاي قابل زندگي در بهترين حالت كه بتوان هر فعاليت روزانه را در آن انجام داد.
 3. طراحی فضاهای داخلی با رعایت معماری و بافت: یعنی با در نظر گرفتن ویژگی های معماری و سبکی ساختمانی که در آن مداخله انجام می شود و بافتی که در آن واقع شده است. به عنوان مثال، در یک شهر ساحلی، در یک خانه تعطیلات، استفاده از آن با سبک مبلمان معمولی خانه های کوهستانی نامناسب است.
 4. ایجاد محیط های چند حسی؛ این به معنای ایجاد فضاهای زیبا و در نتیجه از نظر بصری مجذوب کننده است که در عین حال مجهز به متریال ها و پارچه هایی است که در لمس دلپذیر است. همه اینها باید با رایحه ای همراه باشد که حال و هوای خانه را همراهی کرده و مشخص کند.
 5. همه عناصر مانند نور، رنگ ها، مواد و پارچه ها باید با همدیگر گفتگو کنند، بله، همه چیز باید هماهنگ باشد، همیشه باید نوعی رنگ سرخ بین فضاهای مختلف وجود داشته باشد، حتی اگر از نظر مادی با دیوارها تقسیم شده باشد. هر یک از عناصر پروژه به عناصر دیگر مرتبط است، این کلید یک طراحی داخلی برنده است.

تفاوت معمار و طراح داخلی

شکل معمار و طراح داخلی اغلب با هم همپوشانی دارند و مرز بین این دو همیشه چندان واضح نیست. با این حال، تفاوت هایی وجود دارد.

معمار نه تنها فضاهای داخلی را طراحی می کند، بلکه اغلب پوشش یا معماری را نیز طراحی می کند که شامل فضای داخلی است. این می تواند ساخت یک ساختمان از ابتدا یا بازسازی خانه باشد، بنابراین در سازه ها و سیستم های باربر دخالت می کند.

از طرف دیگر، طراح داخلی، بدون دخالت و به خطر انداختن یا تغییر ساختارهای نگهدارنده ساختمان، فقط روی فضای داخلی کار می کند.

یک معمار که مهارت داشته باشد می تواند کار طراح داخلی را انجام دهد، برعکس غیرممکن است. میتوانید مقاله معمار یا طراح داخلی را بخوانید.

طراحان داخلی معروف

امروزه طراحان داخلی بسیار مد شده اند و همچنین به لطف امکان پیشنهاد پروژه های داخلی از طریق وب و سپس انجام از راه دور، این حرفه آن را بیش از پیش محبوب کرده است.

نام ها و چهره های زیادی در دنیای طراحی وجود دارد که معروف ترین آنها با توسعه زبانی منحصر به فرد، اصیل و نوآورانه می توانند در دنیای طراحی داخلی در سطح بین المللی "نشان" به جای بگذارند. خلاقیت ها و پروژه های آنها، با سبکی غیرقابل انکار، مدهای واقعی و روندهای سبک را ایجاد می کنند.

در ایران، در میان مشهورترین طراحان داخلی، میتوان به نفرات خاصی اشاره کنیم، اما واقعاً تعداد زیادی از آنها وجود دارد.
بگذریم که طراحان داخلی ما بدون شک در کار خود بسیار ناهمگون هستند، در حالی که خارجی ها، به خصوص آمریکایی ها، سبکی بسیار شبیه به یکدیگر دارند.
آنچه مسلم است این است که از سالی که چهره طراح داخلی در آن متولد شد، راه درازی طی شده است: اولین نفر یک زن به نام السی دو ولف معروف به خانم مندی بود که کار خود را در حدود سال های 1859-1860 در آمریکا آغاز کرد.

چگونه یک طراح داخلی شویم

چگونه یک طراح داخلی شویم؟ ساده است، قبل از هر چیز لازم است که دانش نظری آکادمیک کافی داشته باشید و سپس تمرین کافی در این زمینه، شاید توسط یک طراح داخلی یا معمار خوب به کار گرفته شود.

بیایید در زیر دو مسیر موقت را برای حرفه ای شدن با عنوان معتبر و شناخته شده ببینیم.

1. طراحی داخلی در دانشکده و موسسه های خصوصی
برای تبدیل شدن به یک طراح داخلی حرفه ای، شرکت در یک دوره دانشگاهی مناسب ضروری است.

2. کار آموزی طراحی داخلی در پیش اساتید
برای تبدیل شدن به یک طراح داخلی نیز می توانید در دوره های کار آموزی شرکت کنید، دوره هایی که به رسمیت شناخته نشده اما برای شروع حرفه ای شغل طراح داخلی در هر صورت ضروری است.

بیشتر بخوانید: بدون مدرک طراح داخلی شوید

درآمد شغل طراح داخلی چقدر است؟

درآمد یک طراح داخلی چقدر است؟ این سوالی است که پاسخ قطعی به آن بسیار بسیار دشوار است.
دستمزد یک طراح داخلی در درجه اول به دستمزد خود حرفه ای بودن بستگی دارد که با توجه به مهارت، شهرت و سال ها تجربه او متفاوت است.
و سپس متغیرهایی مانند فریلنسر بودن، کار به عنوان کارمند یا مالک یک استودیوی طراحی داخلی تاسیس شده که همکاران متعددی در میان کارکنان خود دارد، وجود دارد.

میانگین حقوق یک طراح داخلی 10.000.000 تومان در ماه و حداقل حقوق 8.000.000 تومان در ماه است. دستمزد یک طراح داخلی خوب و جا افتاده می تواند به 25.000.000 تومان در ماه برسد.

همانطور که در هر نوع کاری هیچ محدودیتی برای درآمد وجود ندارد، در واقع طراحان داخلی مشهور ایرانی که دارای استودیوهایی با ساختار خوب با کارمندان و همکاران زیادی هستند، می توانند هر سال درآمد زیادی داشته باشند.

فرصت های شغلی به عنوان طراح داخلی

فرصت های شغلی زیادی برای یک طراح داخلی خوب، مشتاق و انعطاف پذیر وجود دارد. این هم به عنوان فریلنسر و هم به عنوان کارمند.
همان حرفه دکوراتور داخلی، امروزه حرفه ای بسیار پرکاربرد است و به عنوان مثال برخی از حرفه ای ها به سمت ساخت دکورهای نمایشی می روند، با ویترین، تجارت بصری و غیره سروکار دارند.

در اینجا فرصت های شغلی اصلی برای یک طراح داخلی آورده شده است:

 • کار به عنوان یک طراح داخلی مستقل؛
 • کار به عنوان کارمند در یک شرکت معماری داخلی؛
 • کار به عنوان طراح داخلی در مغازه ای که مبلمان می فروشد.
 • کار به عنوان طراح مبلمان در یک شرکت تولید کننده مبلمان؛
 • کار در مغازه ای که نورپردازی می فروشد و طراحی می کند.
 • کار در گروهی که با ساخت غرفه های نمایشگاهی سروکار دارد.

مطمئناً عنوان و تجربه یک طراح داخلی می تواند به او کمک کند تا مسیرهای مختلفی را طی کند، که تا حد زیادی به مهارت های شخصی و سابقه علمی و عملی او بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: 16 پرسش و پاسخ مصاحبه طراحی داخلی

طراح داخلی آنلاین

بله، همانطور که قبلا ذکر شد، انجام یک پروژه داخلی به لطف خدمات آنلاین طراحی داخلی آسان است.
متخصصانی هستند که پروژه های بسیار کامل و دقیقی را نیز بدون انجام بازرسی و تنها با استفاده از ابزار مجازی ایجاد می کنند. و نتایج واقعا منحصر به فرد هستند، در حالی که خدمات انواع مختلفی دارند، حتی کم هزینه و برای اکثر افراد قابل دسترسی هستند.

همچنین به راحتی می توانید به صورت آنلاین از شما راهنمایی بخواهید، شاید در مورد رنگ های مناسب برای اتاق خواب شما، در مورد مبلمان ایده آل برای اتاق کودکان، در مورد اثاثه یا لوازم داخلی اتاق نشیمن یا پوشش های حمام و دستشویی.
علاوه بر این، به لطف وب، دسترسی به روندهای طراحی داخلی، کنجکاوی ها و پیشنهادات بسیار آسان است، وب سایت ها و وبلاگ های معتبر و کم و بیش معروفی وجود دارند که توسط افراد حرفه ای مدیریت می شوند.

4.8/5 - (6 امتیاز)

مطالب مرتبط