کابینت جوهره آشپزخانه است. چگونه بهترین نوع کابینت را از میان انواع کابینت آشپزخانه انتخاب کنیم؟ مناسب ترین ماده برای آنچه ما نیاز داریم چیست؟ بهترین نسبت قیمت به ویژگی ها چیست؟ من متداول ترین متریال/مواد کابینت آشپزخانه را با تمام جوانب مثبت و منفی توضیح خواهم داد. همچنین سعی خواهم کرد به شما در انتخاب روکش های کف و میز و سایر نکات دکوراسیون آشپزخانه کمک کنم.

قیمت و بررسی انواع کابینت آشپزخانه
فهرست مطالب:

انواع کابینت آشپزخانه: از نظر مواد و متریال ساخت

با نگاهی به کاتالوگ های انواع کابینت آشپزخانه، به احتمال زیاد سر شما شروع به چرخیدن می کند، و انواع مختلفی از مواد و تزئینات وجود دارد! نگران نباشید، من تفاوت بین همه آنها را به شما می گویم تا بتوانید انتخاب درستی داشته باشید.

با تمایز بین موادی که خود کابینت از آن ساخته شده اند و موادی که آن را می پوشانند، شروع کنید. ترکیب این دو عامل است که باعث می شود تصمیم درستی بگیرید.

موادی که کابینت آشپزخانه با آن ساخته می شود

دانستن نحوه تشخیص موادی که لایه بیرونی کابینت را پوشانده، ضروری است. سه نوع متریال وجود دارد که کابینت آشپزخانه با آنها ساخته می شود که بسته به نوع آن قیمت متفاوتی خواهد داشت.

کابینت نوع نئوپان

1. کابینت با پایه نئوپان

کابینت با نئوپان ساخته شده از ضایعات چوب فشرده با رزین یا چسب هستند. مزیت های اصلی این است که ارزان هستند و تنوع بافت ها و رنگ ها بسیار زیاد است، اما عیب آن این است که به عنوان کابینت نئوپان، فقط می توانند صاف و بدون قالب یا قاب باشند. بسیار مهم است که ضد آب باشند، یعنی در برابر آب مقاوم باشند زیرا در غیر این صورت خیلی زود متورم می شود.

2. کابینت ساخته شده با ام دی اف با چگالی متوسط ​​یا الیاف چوب فشرده.

این نوع کابینت MDF به دلیل کیفیت بالاتر از تخته نئوپان گرانتر هستند. مزیت اصلی آنها این است که اگر تخته های ام دی اف خراشید یا ضربه خورد، چون تخته های ام دی اف لاک دارند، فقط باید آنها را دوباره بتونه کنید و در حد نو خواهند بود.

3. کابینت ساخته شده از چوب طبیعی

این نوع کابینت با لایه های نازک چوب طبیعی روی هم ساخته می شود. اشکال آن این است که بسیار گران است، حتی امروزه برخی از تولید کنندگان بخاطر قیمت کابینت چوبی سعی به تغییر نوع تولیدات خود به سمت کابینت های ام دی اف و نئوپان روی آورده‌اند.

موادی که با آن کابینت پوشیده شده است

شما می توانید انواع مختلفی از مواد را انتخاب کنید که کابینت را بپوشانند تا بتوانید مواردی را انتخاب کنید که مناسب آشپزخانه و بودجه شما باشد.

کابینت پوشیده از چوب روکش شده یا چوب جامد.

این کابینت یک سبک کلاسیک است و طرفداران زیادی دارد زیرا ظریف، طبیعی و جاودانه است. با توجه به تیمارهای چوب اگر خوب باشد مقاومت زیادی خواهد داشت. درب های این کابینت آشپزخانه از چوب جامد یا چوب ترکیب شده با روکش ساخته شده اند و از ویژگی های آن زیبایی ساخته شدن از مواد طبیعی است که آنها را منحصر به فرد می کند. چوب گرما می آورد.

مزیت کابینت چوبی: اگر چوب مرغوب باشد، می تواند سالها ها دوام بیاورد، به شرطی که مرتباً و با مواد مناسب (پاک کننده ها و واکس های مخصوص) آن را تمیز کنید.

مدل‌های درب چوبی امکان انتخاب بین روکش‌های چوبی متعدد و رنگ‌های لاک را ارائه می‌دهند. از چوب های سنتی مانند بلوط، از طریق راش، گیلاس یا موکالی و غیره.

در بازار می توانیم طرح های بسیار متنوعی را پیدا کنیم، نه تنها کلاسیک، بلکه مدرن. اگر چوب از جنگل‌های تایید شده به دست بیاید، این مزیت را نیز دارد که یک محصول زیست‌محیطی است. برای تکمیل، مانند درهای روکش شده، از لاک پلی اورتان یا اکریلیک استفاده می شود.

عیب اصلی کابینت روکش شده چوبی: قیمت بالا آن است و باید مراقب باشید که آنها را خراشید و ضربه نزنید.

مبلمان با پوشش ملامینه یا لمینت کم فشار (LPL).

اینها کابینتی از تخته نئوپان هستند که با کاغذ تزئینی ملامینه پوشانده شده اند که از دو طرف ذوب می شوند و سطحی عاری از منافذ و مقاومت خوبی در برابر سایش ایجاد می کنند. می توان آن را ساده یا با طرحی از چوب یا مواد دیگر چاپ کرد.

کابینت آشپزخانه ملامینه

کابینت پوشش داده شده با ساختار حرارتی

لمینت های فشار متوسط ​​نیز نامیده می شوند. این یک شکل جدیدتر از لمینت های قبلی است، با ویژگی های مشابه، که بافت خشن را در لمس نشان می دهد و با فشار دادن روی مواد لمینت شده قبلی، ظاهر طبیعی فوق العاده ای به دست می آید.

مزایا: ظاهر بسیار واقعی. مقاوم در برابر سایش. تمیز کردن آسان. قیمت اقتصادی

معایب: آنها فقط روی سطوح صاف رخ می دهند، اگرچه روند فعلی است. ولی فقط در رنگ مات موجود است.

لمینت شده با فشار بالا

آنها کابینت هایی از تخته نئوپان هستند که با یک ورق تزئینی ساخته شده از چندین لایه کاغذ آغشته پوشانده شده اند که در نتیجه، ماده ای بسیار مقاوم در برابر رطوبت، اصطکاک و خراش است. Formica بهترین برند شناخته شده در سراسر جهان است، به همین دلیل است که این لمینت ها نام عمومی دارند.

مزایا: ظاهر بسیار فعلی. مقاومت بسیار خوب در برابر خراش، ضربه و حرارت. ماندگاری سایه ها و رنگ ها. ضد آب عالی، تمیز کردن آسان و قیمت مقرون به صرفه (به جز برخی از چوب های جامد موجود برای بودجه های بسیار کم). پایان رنگ های مختلف با براق یا مات. اقتصادی.

معایب: فقط روی سطوح صاف ارائه می شود. براقیت بالایی ندارد. با گذشت زمان، ورق ها ممکن است به خصوص در لبه ها پوسته شوند.

بیشتر بخوانید: کابینت هایگلس چیست؟

کابینت پی وی سی یا پلی لامینات.

این نوع کابینت با روکش MDF با روکش پی وی سی با فویل وینیل هستند که حتی لبه‌ها را می‌پوشاند و با گرما اعمال می‌شود و اشکال و برجستگی‌های مختلف را تطبیق می‌دهد. در رنگ های ساده یا چوب مصنوعی موجود است. پشت با ملامینه پوشیده شده است.

کابینت پی وی سی

مزایا: بدون اتصالات یا لبه های قابل مشاهده به پایان برسد. تمیز کردن و نگهداری آسان. این اجازه می دهد تا درهای با برجسته، علاوه بر آنهایی که صاف است. مقرون به صرفه و مقاوم در برابر رطوبت.

معایب: ظاهر غیر طبیعی در برخی از رنگ های چوبی.

با گذشت زمان و دماهای بالا (مانند حرارت های تولید شده توسط اجاق ها) می تواند باعث چروک شدن وینیل یا پوسته شدن غیرقابل جبران شود. در سال های اخیر به دلیل ایرادات فوق و معرفی مواد لمینت جدید و بسیار جذاب، محبوبیت زیادش را از دست داده است.

کابینت پوشیده شده با لاک

کابینتی که از تخته فیبر با چگالی متوسط ​​DM (یا ام دی اف) ساخته شده است. به خاطر داشته باشید که هر چه لاک بهتر باشد، نوع کابینت بهتر است. آنها تخته های الیافی هستند که با یک لمینت ملامینه پوشانده شده و متعاقباً با خشک کردن اشعه ماوراء بنفش لاک زده می شوند که منجر به یک پانل تزئینی بسیار مقاوم، با براقیت بالا، مات و بافت می شود.

انواع کابینت آشپزخانه

مزایا: نگهداری و تمیز کردن آسان. موجود در رنگ های ساده و با طرح های فانتزی متنوع. برای لمس دلپذیر است. آنها در برابر تغییرات ناگهانی دما و رطوبت مقاومت می کنند. کابینت آشپزخانه بافت دار مقاومت بیشتری دارند زیرا ذرات فلزی را در ترکیب خود قرار می دهند.

معایب: اگرچه این ماده لاکی است، اما رنگ های موجود محدود به کاتالوگ ارائه شده توسط هر سازنده است.

این نوع کابینت آشپزخانه به راحتی خراشیده می شوند، مقاومت کمی در برابر ضربه دارند و نسبت به سایر مواد منسوخ ترند، اما بر خلاف سایر مواد مصنوعی، این کابینت ها قابل تعمیر هستند. اگر در معرض نور خورشید قرار بگیرند، ممکن است تمایل به تغییر رنگ کمی داشته باشند زیرا تخریب نوری بیشتری نسبت به لمینت دارند. همیشه می‌توانید کابینت آشپزخانه را دوباره لاک بزنید، اما به خاطر داشته باشید که برای اطمینان از همرنگ بودن آنها، دوباره همه را لاک بزنید. من به شخصه در خانه هایی که بچه ها زیاد وارد آشپزخانه می شوند توصیه نمی کنم. لمس آشپزخانه با کابینت لاکی بی نظیر است.

کابینت با پوشش آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ.

آنها هر روز مد تر می شوند و در آشپزخانه های بیشتری قرار است آنها را ببینید، توصیه می کنم آنها را با پوشش های چوبی طبیعی و رنگ های ملایم ترکیب کنید، به این ترتیب گرما و درخشندگی پیدا می کنند.

انواع فلزی کابینت آشپزخانه

مزایا: از ویژگی های اصلی این نوع کابینت آشپزخانه می توان به ماندگاری زیاد و بهداشتی بودن آن اشاره کرد، زیرا بسیار تمیز و فاقد منافذ است. علاوه بر این، به راحتی در برابر درجه حرارت بالا و عمل رطوبت مقاومت می کند. از طرفی چند سالی است که و به لطف معرفی روکش های مختلف ضد اثر انگشت، یکی از مشکلات اصلی آن، تمیز کردن دست و پاگیر حل شده است. در هر صورت توصیه می شود آن را با محصولاتی بشویید که به سطح آن آسیبی نرسانند. از طرفی آلومینیوم یک ماده چکش خوار، سبک و مقاوم در برابر خوردگی است که اثر انگشت و خراش را نیز به خوبی پنهان می کند.

عیب: بزرگترین عیب خراش آسان آن است.

نکاتی برای انتخاب انواع کابینت آشپزخانه

انواع کابینت آشپزخانه بسیار فراتر از هر سبکی از دکوراسیون آشپزخانه است. انواع کابینت برای ایجاد فضایی است که بخش زیادی از زندگی روزمره خود را در کنار خانواده و دوستان در آشپزخانه سپری می کنید. آنها باید زیبایی و در عین حال راحت و راحت باشد. از نظر کاربردی برای انتخاب خوب نوع کابینت آشپزخانه باید چندین فاکتور مهم را در نظر بگیرید که در زیر به تفصیل می پردازم.

1. فضا را بهینه کنید

اولین و واضح ترین چیز این است که بدانید چه فضایی دارید، زیرا بسته به آن می توانید یک یا ماژول دیگر را انتخاب کنید. گزینه های بی شماری وجود دارد، اما توصیه می شود آنهایی که فضا را بهینه می کنند. در یک آشپزخانه استاندارد با مساحت حدود 6 متر مربع، به دلیل عملی بودن آن، استفاده از کابینت بالا و پایین را توصیه می کنم. ما از قسمت های بالایی برای نگهداری مواد غذایی استفاده خواهیم کرد زیرا داشتن هر محصولی در یک نگاه برای ما بسیار راحت تر است. فضای کابینت پایینی برای نگهداری ظروف، کارد و چنگال، تابه و قابلمه باقی خواهد ماند.

تجهیزات کابینت پایینی آشپزخانه

گزینه ای که من واقعاً دوست دارم کشوهای بزرگ برای نگهداری ظروف روی هم است، چیزی که برای مثال، هنگام تخلیه ماشین ظرفشویی، چیدن بشقاب ها و لیوان ها روی کابینت پایینی بدون نیاز به بلند کردن وزن، بسیار راحت است. همچنین قرار دادن سبدهای قابل جابجایی در کابینت ها بسیار مفید است که به شما امکان می دهد ظروف بیشتری را ذخیره کنید و یک راه سریع برای دسترسی به آنهاست.

در صورت داشتن فضای بزرگ، قرار دادن جزیره آشپزخانه به عنوان محل کار و انباری و یا صرف صبحانه و غذای سریع بسیار مفید و در عین حال زیبایی است.

اگر فضای کمی در آشپزخانه خود دارید، می توانید کابینت اپن را بدون در یا با شیشه قرار دهید، به این ترتیب از نظر بصری فضای بزرگ تری ایجاد خواهید کرد. علاوه بر این، می توانید از دیوارها برای قرار دادن قفسه هایی برای ظروف یا میله ها برای آویزان کردن ظروف، وسایل کوچک یا شیشه های ادویه استفاده کنید. به همین ترتیب، قرار دادن یک آبچکان ظرف در نزدیکی سینک یا یک اجاق مایکروویو در سوراخی در دیوار مفید است. با همه اینها شما فضا را بدون از دست دادن عملکرد بهینه خواهید کرد.

2. فکر کنید چه کسی قرار است از آشپزخانه استفاده کند - عملکرد

یکی دیگر از عواملی که در انتخاب انواع کابینت آشپزخانه باید به آن توجه کرد این است که بدانیم چه چیزی یا چه کسی قرار است از این مکان استفاده کند یا کارکرد فضا چیست. به عنوان مثال، اگر خانواده پرجمعیتی دارید، باید کمی از فضای پیشخوان را فدا کنیم تا بتوانیم یک یخچال بزرگ و انباری بیشتری قرار دهیم، یا اگر چیزی که دوست داریم به صورت نیمه حرفه ای آشپزی کنیم، یک اجاق گاز خوب قرار دهیم.

3. سبک شخصی دکوراسیون

آخرین عامل، اما نه کم اهمیت، هنگام انتخاب انواع کابینت آشپزخانه، سبک دکوراسیون شخصی است. اشکال و رنگ های زیادی وجود دارد، اگرچه همه چیز را می توان در سه سبک گنجاند. کلاسیک، مدرن و روستیک. هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند، اما همه آنها با فضا و فاکتورهای عملکردی که در بالا ذکر شد سازگار هستند.

بنابراین، قبل از انتخاب کابینت برای آشپزخانه باید 3 عامل اصلی را در نظر بگیرید. فضا، عملکرد و سبک. هر یک از آنها امکانات بی نهایتی را پوشش می دهد که به شما امکان می دهد آشپزخانه خاصی را مطابق با نیاز و سلیقه خود طراحی کنید.

https://www.aekala.com/black-kitchen-cabinet-ideas/

 

4. در انتخاب رنگ ها دقت کنید.

شما قبلاً متریالی را که می خواهید کابینت آشپزخانه جدیدتان داشته باشد انتخاب کرده اید، اما در مورد رنگ ها چطور؟ برای الهام گرفتن، بهترین کار این است که ابتدا بین آشپزخانه های کلاسیک، مدرن یا روستیک یکی را انتخاب کنید و سپس عوامل دیگر فضا مانند اندازه آن، اگر نور طبیعی، رنگ کف یا دیوارها دارد را در نظر بگیرید.

کابینت یک آشپزخانه کلاسیک به رنگ های خنثی خواهد بود: خاکستری یا کرم. کلمه اصلی این است که ساده، تازه و بی انتها باشد. اگر یک آشپزخانه کلاسیک می خواهید، روی مواد خوب سرمایه گذاری کنید تا سال ها دوام بیاورد.

در یک آشپزخانه مدرن می توانید با رنگ های اسیدی مانند سبز لیمویی و زرد یا نارنجی ترکیب کنید. اگر فضا دارید، فراموش نکنید که یک جزیره در مرکز قرار دهید. بسیار کاربردی هم برای آشپزی و هم برای غذا خوردن...

آشپزخانه روستیک به شما این امکان را می دهند که با فانتزی و سایه های رنگ های پاستلی، صورتی، سبز و آبی بازی کنید. آنها گرم و دلپذیر هستند و برای فضاهای بزرگ و کوچک به طور یکسان ایده آل هستند.

https://www.aekala.com/kitchen-cabinet-color/

 

هیچ کس نمی گوید که نمی توانید رنگ کابینت و دیوارها از جمله اکسسوری ها و وسایل آشپزخانه را به دلخواه خود قرار دهید، اما برای زیبا جلوه دادن آن باید به ترکیب آن، ابعاد اتاق و نور فضا دقت کنید. از آنجایی که اگر رنگ های تیره یا خیلی روشن را در اتاقی کوچک یا با نور کم قرار دهید، حس کوچکتر بودن را به شما القا می کند. اگر آشپزخانه شما بزرگ و با نور طبیعی است، با لمس مشکی جرأت کنید. اگر کوچک است، مطمئن شوید که همیشه آن را بسیار مرتب داشته باشید.

در سال‌های اخیر، انتخاب آشپزخانه کاملا سفید یا دو رنگ همراه با رنگ‌های اسیدی یا مشکی روند مد رو به افزایشی داشته است.

خاکستری متالیک نیز جایگزین مناسبی برای دادن حسی از ظرافت و نور به فضا و همچنین جزییات چوبی است اگر قصد رسیدن به محیطی گرمتر و دلپذیرتر است.

5. در مورد چیدمان آشپزخانه فکر کنید

به اشکال مختلف توزیع آشپزخانه که می توانید استفاده کنید نگاهی بیندازید، مانند "L"، مستعطیل، در "U"... مطمئناً اگر کمی تحقیق کنید، بهترین گزینه را پیدا خواهید کرد که با فضا، نیازها و بودجه شما مطابقت دارد.

https://www.aekala.com/interior-kitchen-equipment/

6. کانتر کابینت را خوب انتخاب کنید

موادی مانند چوب و گرانیت نتایج بسیار زیبایی را به شما ارائه می دهند، اما نیاز به کمی دقت دارند، بنابراین اگر مایل نیستید یا با نیازهای شما مطابقت ندارد، بهتر است مواد دیگری مانند کوارتز را انتخاب کنید. میزهای "نوع سیلستون" نیز عالی به نظر می رسند: آنها به طرز شگفت انگیزی تمیز می شوند و ظاهر بسیار زیبایی به آشپزخانه شما می دهند. البته قیمت آن از نمونه های معمولی "فورمیکایی" بالاتر است. به هر حال، آیا می‌دانستید که می‌توانید سینک ظرفشویی را از همان متریال پیش‌خوان خود انتخاب کنید؟

7. لوازم خانگی آشپزخانه را نیز در نظر بگیرید

شما باید بدانید که چگونه اولویت بندی کنید و بسیاری از اوقات ما انجام آن را به یاد نمی آوریم. یک عنصر کلیدی در آشپزخانه شما این وسایل هستند که زندگی شما را آسان تر می کنند. مهم است که تهویه خود را حفظ کنید و تمام امکانات خود را بررسی کنید: آب، برق... همیشه لوازم کارآمدی را انتخاب کنید که با آنها در مصرف انرژی و هزینه صرفه جویی کنید و با طراحی آن همخوانی نداشته باشند.

لوازم برقی کابینت آشپزخانه

نکات انواع کابینت آشپزخانه

 • دهانه های کاربردی را انتخاب کنید که با آشپزخانه شما سازگار است، زیرا مراقب باشید، انتخاب ساده باز شدن درب کابینت می تواند فضای زیادی را برای شما هدر دهد.
 • هنگام انتخاب دستگیره کابینت وقت بگذارید، آنها فقط می توانند شیک ترین عنصر در دکوراسیون آشپزخانه شما باشند.
 • همچنین اگر آشپزخانه کوچکی دارید، می توانید سعی کنید با انتخاب ارتفاع بیشتر برای کابینت بالایی (مثلا تا سقف) ظرفیت کابینت خود را افزایش دهید. یا اگر می‌خواهید احساس فضای بیشتری به شما بدهد، درهای شیشه‌ای شفاف را انتخاب کنید، با حفظ حریم خصوصی به هدف خود خواهید رسید.
 • و آخرین جنبه ای که باید در نظر بگیرید، در این مورد برای فضای داخلی کابینت ها و کشوهای خود، اجازه ندهید شلوغی به شما هجوم بیاورد و برای خود نظم دهنده های کاربردی تهیه کنید، انواع آنها برای تابه، کارد و چنگال، بشقاب، ظروف وجود دارد. ..
 • و در نهایت، فراموش نکنید که دیوارهای آشپزخانه چقدر فراتر از رنگشان هستند. شما باید تصمیم بگیرید که آیا کاشی های طولانی را انتخاب می کنید، که مزیت اصلی آنها تمیز کردن سریع و آسان است، یا دیوارهای صاف یا اندود شده (بسیار ظریف تر، اما به آشپزخانه شما حس متفاوتی می بخشد). و در مورد کف، و با توجه به پوششی که این اتاق از آن رنج خواهد برد، معمولاً بیشترین توصیه معمولاً سرامیک یا انواع سنگی است.
4.4/5 - (14 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهی در مورد “انواع کابینت آشپزخانه: جنس و متریال کابینت پر مصرف

 1. شیما نوروزی گفت:

  سلام
  کابینت ممبران شامل کدوم دسته میشه؟

 2. علی رستم بیگی گفت:

  سلام
  کابینت hdf چیه ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *