رنگ قرمز یکی از محبوب ترین رنگ ها در دکوراسیون داخلی:

اهمیت روانی و تاریخچه رنگ قرمز بسیار جذاب است. این رنگی است که به طور مداوم استفاده از آن گسترش می یابد و درجه بندی های مختلفی دارد. رنگ ها بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما هستند.

ما اغلب قدرت آنها را دست کم می گیریم زیرا آنها را بدیهی می دانیم. در حقیقت، هر رنگی معنای خاص خود را دارد و بر روی روان انسان متفاوت عمل می کند. آیا تا به حال سعی کرده اید از رنگی استفاده کنید تا در یک روز به شما کمک کند؟ چیزهای قرمز رنگ، از لوازم جانبی گرفته تا اثاثیه، می توانند تغییر دهنده ی ظاهر باشند. امروز در مورد رنگی صحبت خواهیم کرد که بلافاصله احساسات قوی و انرژی مثبت را به ذهن متبادر می کند:

در این مقاله، با شروع از نمادگرایی و معنای روانشناختی، به تحلیل این رنگ در مبلمان، نقاشی و در دنیای زیبایی شناسی می پردازیم.

رنگ قرمز چگونه به دست می آید؟

رنگ قرمز که یک رنگ اصلی است، با مخلوط کردن رنگ های مختلف غیرممکن است. به عنوان اصلی بودن، در واقع رنگ هایی مانند قرمز را نمی توان به سادگی به دست آورد. با این حال، کاری که می توانید انجام دهید این است که رنگ های مختلف را برای ایجاد انواع سایه ها و سایه های قرمز ترکیب کنید.

به عنوان مثال، مخلوط کردن قرمز با رنگ های دیگر مانند نارنجی برای ایجاد رنگ مسی یا با بنفش برای ایجاد یک قرمز تیره زیبا و متمایل به سرخابی مفید است. به طور خلاصه، با این رنگ مطمئناً می توان خود را اغوا کرد، اما مطمئناً نمی توان رنگ قرمز واقعی و خالص را از مخلوط کردن با دیگران به دست آورد.

حتی در یکی از معروف ترین تست های واکنشی و فرافکنی، تست رورشاخ، بر اساس تفسیر لکه های رنگی، قرمز به خون، عشق و همچنین تمایلات جنسی و میل پرخاشگرانه اشاره دارد. در مورد اختلالات شخصیت، یا خودشیفتگی.


معنای روانی رنگ قرمز در دکوراسیون

اگر به رنگ قرمز فکر کنیم، بلافاصله آتش، گرما، اشتیاق و جاذبه را تصور می کنیم. با ضربات قلم موی، آن را در نقاشی های برخی از شارحان برجسته هنر مدرن مانند مونک و ون گوگ نیز می یابیم.

رنگ قرمز با چاکراه اول مرتبط است و نماد خون و قدرت است. این رنگی است که ذهن و بدن ما را تحریک می کند (آیا می دانستید که ریتم های حیاتی را تسریع می کند و بر ضربان قلب و فشار خون تأثیر می گذارد؟)

نماد رنگ قرمز با برونگرایی همراه است و همیشه مترادف با شخصیت قوی و پر اعتماد به نفس بوده است.

این رنگی است که اغوا می کند، جلب توجه می کند و حواس را تسخیر می کند: زنی زیبا را تصور کنید که لباس قرمزی به تن دارد تا در یک مهمانی مورد توجه قرار گیرد یا به سادگی یک مانیکور قرمز آتشین برای اغوا کردن فرد مورد نظر.


رابطه رنگ قرمز با شخصیت افراد

کسانی که رنگ قرمز را ترجیح می دهند شخصیتی قوی دارند، میل به پیروزی، میل به قدرت، میل به اغوا کردن دارند و دائماً در رقابت با دیگران و بالاتر از همه با خود هستند. او عاشق بازیگری و ظاهر شدن است، اما همچنین متکبرو بی قراراست. از طرف دیگر، کسانی که از رنگ قرمز متنفرند، معمولا درونگرا هستند، دوست ندارند ظاهر شوند و انتخاب های مبتکرانه ای انجام دهند. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مشاهده رنگ قرمز برای مدت طولانی منجر به افزایش ضربان قلب، آدرنالین و همچنین افزایش پرخاشگری می شود.


رنگ درمانی

در رنگ درمانی جامع، از قرمز برای درمان سرماخوردگی، گلودرد، آسم و سرفه های مزمن استفاده می شود. غذاهای قرمز رنگ (توت فرنگی، گیلاس، انار، چغندر، هندوانه، فلفل تند) به دفع مواد زائد و تحریک اشتها کمک می کنند. رنگ قرمز علاوه بر اینکه رنگ غروب خورشید است، رنگ قرمز معروف ایبیس و قرمز کاردینال، عاملی است که سیستم عصبی را تحریک می کند. تصادفی نیست که رنگ اغواگری است!


قرمز کادمیوم

در مقایسه با قرمز سینابری، قرمز کادمیوم مقاومت بیشتری در برابر نور دارد و با رنگ های دیگر موجود در مخلوط بهتر تحمل می شود. از سولفید کادمیوم ساخته شده است. یافتن آن در مغازه های هنرهای زیبا کار سختی نیست.

باید به اصالت توجه کرد زیرا تقلیدهای زیادی در بازار وجود دارد (کلمه قرمز کادمیوم را بر روی آنها گذاشته شده است). اگر متوجه شدید که لوله ها قرمز روشن و روشن دارند (به دلیل وجود قیر) معتبر نیست.


کارمین

این یک رنگ قرمز بسیار تیره است که نام خود را از رنگ طبیعی به دست آمده از اسید کارمینیک موجود در کوشین گرفته شده است. این یک سایه قرمز است که به دلیل ویژگی بسیار متنوع آن، به طور گسترده در زمینه طراحی و مبلمان استفاده می شود. در واقع، می توان آن را به راحتی ترکیب کرد، به خصوص اگر رنگ پایه ای باشد که برای تضادها از آن شروع می شود.

 
بولوس قرمز

این یک زمین فشرده و روغنی در لمس است. این دانه بسیار تصفیه شده است و برای نقاشی های دیواری توصیه می شود. علاوه بر این سایه های قرمز ذکر شده، رنگ های دیگر نیز وجود دارد: گیلاسی، رنگ مایل به قرمز، رنگ زنگ زده، قرمز ونیزی، قرمز فراری، قرمز ایرانی، قرمز والنتینو، قرمز زرشکی، قرمز آمارانت، نارنجی مریخ و غیره

مبلمان قرمز

رنگ قرمز در مبلمان بسیار بیشتر از چیزی که تصور می شود استفاده می شود. در واقع، حتی اگر رنگ قوی و پر زرق و برق باشد، به خوبی می تواند اتاق های خانه شما را بدون اغراق خاص و بدیع کند. قرمز رنگی است که می تواند تضاد ایجاد کند. می‌توانیم با وارد کردن چیزهای کوچک قرمز رنگ، از گلدان گرفته تا چاپ یا آباژور شروع کنیم.

 

حمام

طراحی حمام با رنگ قرمز نیاز به توجه کمی دارد، باید در نظر داشت که رنگ قرمز به عنوان رنگ اصلی توجه چشم را به خود جلب می کند و به شخصیت اصلی فضا تبدیل می شود. تجزیه و تحلیل دقیق روشنایی محیط برای اطمینان از داشتن نور طبیعی خوب و در عین حال یک سیستم روشنایی مصنوعی که قادر به گسترش درک فضا است، ضروری خواهد بود. اما بیایید ایده ها و راه حل هایی برای تجهیز حمام با رنگ قرمز را با جزئیات ببینیم …

اگر رنگ قرمز را به عنوان رنگ اصلی حمام خود انتخاب کرده اید، به احتمال زیاد راهنمای ما برای انتخاب پوشش، مبلمان و ترکیب برای شما مفید خواهد بود. اولین قدم در طراحی این نوع محیط، تعیین مقدار رنگی است که می خواهید استفاده کنید. همانطور که قبلاً این فرصت را داشتیم که تأکید کنیم، قرمز دارای ویژگی بسیار پر جنب و جوش و احاطه‌کننده‌ای است و می‌توان آن را هم برای مبلمان و هم برای دیوارها و لوازم جانبی استفاده کرد...

آشپزخانه

رنگ قرمز در آشپزخانه های شیک کشور ضروری است! اگر انرژی حیاتی، اشتیاق و اعتماد به نفس عناصری هستند که نمی توان آنها را در آشپزخانه از دست داد، پس رنگ قرمز از ضروریات سرزندگی ایده آلی است که می تواند در همه سبک ها به خصوص در شیک کانتری استفاده شود. محرک دستگاه گوارش، رنگ قرمز در آشپزخانه سرشار از شادی و در عین حال جسارت است، رقابت با خود برای رویارویی با تمام مشکلاتی که زندگی به همراه دارد. نه تنها این، قرمز رنگ گرما است. احاطه کردن خود با این رنگ قوی در تمام سایه های آن، ترکیب آن با رنگ های دیگر که شادی و گرمی آن را افزایش می دهد، حالت ایده آلی از مثبت بودن است که فقط قرمز در آشپزخانه قادر به انتقال آن است.

 
بوردو قرمز

قرمز بسیار تیره که از پیوند بنفش و قهوه ای به وجود آمده است. نام آن از شراب فرانسوی گرفته شده است که دقیقاً با رنگ قرمز بنفش مشخص می شود. سورمه ای یک رنگ بسیار محبوب است که به لطف کاغذ دیواری های معمولی اغلب بین دهه 60 و 70 در پوشش دیوار استفاده می شود.

 

 

 

دیوارها

استفاده از رنگ قرمز برای دیوارهای خانه باعث ایجاد فضایی دلپذیر می شود، زیرا اگر می دانید چگونه با تضادها و وسایل بازی کنید، می تواند بر سبک کلاسیک، باروک یا معاصر تأکید کند. این ظرافت پرشور بیشتر در مبلمان، دکوراسیون و پارچه ها استفاده می شود. معمولاً از دیوارهای قرمز برای برجسته کردن و زنده کردن اتاق نشیمن، آشپزخانه، حمام و حتی اتاق خواب استفاده می شود. به بازی جامدات و فضاهای خالی فکر کنید که یک قفسه کتاب از چوب جامد با یک دیوار قرمز در پشت آن ایجاد می کند. کسانی که می خواهند بسیار جسور باشند می توانند تمام دیوارها را در این سایه رنگ آمیزی کنند تا بلافاصله سرزندگی محیط را احساس کنند.

 

 

رنگ قرمز در سبک کهنه

رنگ قرمز در استایل کهنه به دلیل تاثیر قوی بیشتر در سایه پاستلی آن استفاده می شود. در شیک کهنه، رنگ های روشن، شاداب و ظریف غالب هستند، بنابراین قدرت و شور قرمز را روشن می کنند. البته، هم در حالت کهنه و هم در وینتیج، از قرمز نیز می توان برای تضاد با طراوت فعلی استفاده کرد.

در کشورهای سنتی، در واقع، قرمز یکی از رنگ های اساسی است. با یادآوری رنگ خشخاش و خانه، رنگ سرزندگی به لطف ترکیب آن با رنگ های تیره مانند مشکی، فندقی، قهوه ای و همچنین زرد اخرایی بیشتر می شود. به این ترتیب می توان یک مبلمان روستیک و گرم را بازتولید کرد، پس زمینه ایده آل کشور که سبک کانتری می خواهد تفسیر کند..

نه تنها این، هنگامی که با رنگ‌های روشن‌تر دیگر مانند مسی، سفالی، سفید و کرم ترکیب می‌شود، قرمز در روشن‌ترین سایه‌اش به شخصیت اصلی آشپزخانه‌های شیک کانتری تبدیل می‌شود.

به این ترتیب، می توانید از رنگ شاد قرمز برای ایجاد سبک روستایی مدرن و شیک تر استفاده کنید.

 

 

بیشتر مطالعه کنید:

 

تاثیر رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *