در برخی مواقع به نظر می رسد که اندازه گیری اتاق کار دشواری است. دانستن شیوه درست اندازه گیری یک اتاق در بسیاری از مواقع کارآمد است و می تواند به شما در بهینه سازی فضا کمک کند. برای مثال، زمانی که شما یک اتاق را به درستی اندازه گیری می کنید، میتوانید فرش یا کفپوش در ابعاد مناسب برای آن تهیه کنید. همچنین این مسئله در نقاشی ساختمان نیز کارآمد است. در برخی مواقع با توجه به عملی که ما قرار است انجام دهید مساحت بخش های مختلف را به دست آورید. به عنوان مثال زمانی که قصد دارید اتاق تان را رنگ کنید باید مساحت سقف و دیوارها را محاسبه نمایید اما زمانی که می خواهید کف اتاق را پارکت یا سنگ کنید یا برای آن فرش تهیه نمایید باید مساحت کف اتاق را محاسبه کنید. از این رو عمل محاسبه بسیار حائز اهمیت است و باید با دقت بالایی صورت بگیرید. ما در این مقاله قصد داریم تا نکاتی را در اختیار شما خوانندگان عزیز قرار دهیم تا اینکار را برایتان ساده کنیم. در ادامه همراه ای ئی کالا باشید.

مراحل اندازه گیری یک اتاق

مراحل اندازه گیری یک اتاق

برای اندازه گیری یک اتاق باید چند مرحله را پشت سر بگذاریم که در اینجا درباره هر یک از آنها توضیح می دهیم.

  • گام اول: مرحله اول اندازه گیری فضا است و برای این کار به یک مداد، کاغذ و یک متر نیاز دارید.
  • گام دوم: محیط اتاق را علامت گذاری کرده و دیوارها را شماره گذاری کنید تا نظم ایجاد شود. شما می توانید آنها را در جهت عقربه های ساعت علامت گذاری نمایید. از این رو این به شما در پیشبرد اینکار کمک می کند.
  • گام سوم: تمام عناصری را که می توانیم در آن پیدا کنید مانند: درها، پنجره ها، ستون ها، پریزها و رادیاتورها اضافه نمایید.
  • گام چهارم: متر را در نقاط پایه ای که علامت گذاری کرده اید قرار دهید و سپس اندازه گیری هایی را که انجام می دهید بنویسید. برای جلوگیری از سردرگمی باید همیشه یک نظم را حفظ کنید. هر اندازه گیری که انجام می دهید بنویسید تا اشتباه نشود.
  • گام پنجم: پنجره ها، درها، دیوارها و پریزها را به صورت عمودی اندازه گیری نمایید تا ارتفاع و اندازه قدی آنها محاسبه شود. هر کدام را جداگانه روی کاغذتان بنویسید تا مشخص شود هر دیوار یا هر بخش طول و عرض اش چقدر است. به خاطر داشته باشید که اندازه گیری ارتفاع و طول دیوارها ضروری است.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب فرش جدید: 50 ایده از فرم، رنگ و بافت فرش

اندازه گیری یک اتاق مستطیل شکل

محاسبه ابعاد اتاق

اگر یک اتاق مستطیل شکل داشته باشید که هیچ چیز بیرون زده ای ندارد، اندازه گیری آن کار راحتی است. برای چنین اتاقی کافی است که طول و عرض اتاق را اندازه گیری کرده و روی کاغذ بنویسید. اعداد اندازه گیری شده را بر اساس متر یادداشت نمایید. همچنین سانتی متر را با اعشار مشخص کنید. سپس طول را در عرض ضرب کنید تا  اندازه اتاق به دست بیاید.

بیشتر بخوانید: کدام مبل را انتخاب کنیم؟ اشتباهاتی که نباید مرتکب شوند

اندازه گیری یک اتاق مربع شکل

اگر اتاق شما مربع شکل بدون هیچ فضای اضافه و پرتی است، کار اندازه گیری آن برایتان آسان است. زیرا کافی است که یک طرف از آن را اندازه گیری کرده و عدد به دست آن را در خودش ضرب نمایید تا اندازه اتاق تان به دست بیاید.

اندازه گیری اتاق با شکل نامنظم

برای اندازه گیری چنین اتاقی کافی است که آن را به شکل های ساده مانند مثلث، مربع و غیره تقسیم نمایید. سپس بر اساس هر شکل محیط آن را اندازه گیری کرده و در آخر اعداد به دست آمده را با هم جمع نمایید تا محیط کلی اتاق با شکل نامنظم به دست بیاید.

شیوه اندازه گیری درب اتاق

به خاطر داشته باشید که یکی از اجزای مهم هر اتاقی درب آن است که اتاق را از سایر فضای خانه جدا می کند. به همین دلیل فرآیند اندازه گیری درب نیز برای انجام کارهای مختلف حائز اهمیت است.  برای مثال، شما تصمیم دارید که درب اتاق تان را تعویض نمایید. برای این منظور، باید اندازه گیری دقیقی از درب داشته باشید. در ابتدا نو باز شدن درب که چپ شو است یا باز شو مسئله مهمی است. از این رو قدم اول این است که این حالت را تعیین نمایید. برای اندازه گیری درب از قسمت چهارچوب باید از بخش داخلی چهارچوب عمل نمایید زیرا این بخش تو رفتگی نسبتا بیشتری دارد. به لحاظ اندازه گیری ارتفاعی همواره باید بالاترین ارتفاع را مد نظر قرار دهید.

نکته دیگری که در زمان اندازه گیری درب اتاق باید مد نظر قرار دهید مربوط به بادخور آن است.

بادخور در واقع به این معنا است که وقتی می خواهید درب را باز و بسته کنید، فضای کافی برای انجام آن راداشته باشید. زیرا گاهی بعد از اینکه لولا ها نصب می شوند، ابعاد کمی تغییر می نمایند و وقتی درب باز است فاصله کمی تا دیوار دارد. به فاصله بین درب و دیوار بادخور گفته می شود. از این رو می توانید ابعاد یک درب استاندارد را یادداشت نمایید و با اندازه گیری خودتان مقایسه کنید.

اهمیت اندازه گیری درست درب

وقتی که شما اندازه گیری درستی از درب نداشته باشید، درب ساخته شده در محل چهارچوب نصب نمی گردد. همچنین برای درب هایی که ضد آب هستند، به چهارچوب درب رزین می زنند. هدف از اینکار این است که درب ضدآب شود. از این رو در زمان اندازه گیری مطمئن شوید که درب معمولی یا ضد آب است. در صورتی که احساس می کنید، تجربه و مهارت کافی را برای اینکار ندارید، حتما از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید تا محاسباتتان دقیق باشد.

سخن آخر

همان طور که دیدید اندازه گیری یک اتاق کار سختی نیست. فقط باید کمی دقت داشته باشید و هر بخشی را که اندازه گیری می کنید داخل کاغذ بنویسید تا به طور دقیق اندازه ها را به دست بیاورید. توجه داشته باشید که اندازه گیری کار دشواری نیست اما در این حال باید دقیق انجام شود تا شما نتیجه مطلوب را بگیرید. از این رو از صحت اندازه گیری تان اطمینان حاصل نمایید تا بعدها کارتان دچار مشکل نگردد. امیدواریم که مطالب ما برایتان مفید بوده باشد.

بیشتر بخوانید:

فنگ شویی: معنی، قوانین و رنگ ها برای تزئین خانه و محل کار

چگونه یک حمام کوچک طراحی کنیم؟

5/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط